System rozgrywek mixed w latach 2022 – 2023

Dziękujemy za Wasze głosy w ankiecie i opinie dotyczące systemu rozgrywek ultimate w Polsce. Zgodnie z wolą większości drużyn, turnieje o mistrzostwo Polski w dywizji mixed zostaną rozegrane w ramach dwóch rund: wiosennej i finałowej, na jesieni. Zakładamy, że rok 2022 będzie rokiem przejściowym, ale już pod jego koniec chcielibyśmy zorganizować turniej stojący na możliwie najwyższym poziomie. Mamy ogromne nadzieje, że świat będzie wychodził z pandemii i my, jako społeczność ultimate, chcemy być przygotowani na promocję sportu.

Dlaczego system rozgrywek mixed zakładający dwie rundy?

Część argumentów już się przewijała w dotychczasowej dyskusji. Turnieje wiosenne byłyby dodatkową weryfikacją poziomu sportowego drużyny. Z doświadczenia wiemy, że pół roku w życiu zespołu to bardzo dużo. Tym bardziej, że po okresie pandemii i izolacji nikt chyba nie może mieć pewności, jaki obraz ultimate nam się wyłoni i jaki poziom prezentować będą poszczególne drużyny. Większa liczba turniejów w ramach rozgrywek o mistrzostwo Polski byłaby szansą dla drużyn z mniejszych ośrodków na organizację imprezy, a co za tym idzie na większą promocję w swoim regionie.

Utożsamiamy się z wypowiedzią Grażyny Chlebickiej, zawodniczki i trenerki 4hands:

“Uważamy, że Mistrzostwa Polski powinny składać się z co najmniej 2 turniejów. Przez rok może się wiele zmienić na scenie krajowej. Argument „dodatkowy turniej, na który trzeba poświęcić czas i pieniądze” do nas zupełnie nie trafia. Po to trenujemy, żeby grać! A jeśli drużyna ma problem, żeby na 2 weekendy w roku wystawić zespół, to pytanie czy zasługuje na wysokie miejsce na Mistrzostwach Polski. Więcej turniejów w ciągu roku motywuje też do ciągłej pracy drużyny, a nie tylko do wzmocnienia się na jeden turniej w roku (np. przez pickupowanie), co bardziej przyczynia się do rozwoju sportu.”

Ten ostatni argument, obok chęci zorganizowania najwyższej jakości turnieju finałowego, przemawia do nas najbardziej. Chcemy, żebyście Wy, jako zawodnicy, kapitanowie i trenerzy już dzisiaj zaczęli myśleć o rozwoju swoich drużyn i by były to działania ciągłe. Wierzymy, że dwa turnieje w ramach mistrzostw Polski zwiększą działania rekrutacyjne drużyn oraz motywację samych graczy do trenowania. Przyczyni się to do scalania i umacniania zespołów oraz, w dalszej perspektywie, rozwoju ultimate w Polsce.

Rozgrywki mixed w 2022 roku

Rok przejściowy, zakładający weryfikację sportową drużyn po okresie pandemii i rozegranie turnieju finałowego o mistrzostwo Polski dla 16 najlepszych drużyn w kraju oraz turnieju II ligi dla pozostałych drużyn.

Runda wiosenna
Data: 14 – 15 maja 2022 r.

Zorganizowane zostaną dwa turnieje dla 12 drużyn. Skład turnieju zostanie określony na podstawie wyników z ubiegłego roku. Na każdym turnieju zagra 8 drużyn z top 16 (podzielonych na dwie grupy Elite) oraz 4 lub więcej drużyn (w zależności od liczby zgłoszeń) z miejsc 17 i niżej (grupa Challenger). Każdy z zespołów rozegra trzy mecze w swojej grupie. Na koniec turnieju ostatnie drużyny z grup Elite zagrają baraż o I ligę z drużynami z dwóch pierwszych miejsc z grupy Challenger. Pozostałe drużyny zagrają o rozstawienie przed turniejem finałowym mistrzostw Polski.

Runda jesienna – turniej finałowy
Data: 16 – 18 września 2022 r.

Trzydniowy turniej finałowy o mistrzostwo Polski dla 16 najlepszych drużyn w kraju oraz turniej II ligi dla pozostałych drużyn (dwu- lub trzydniowy w zależności od liczny zgłoszeń).

Rozgrywki mixed w 2023 roku

Zakładamy wprowadzenie docelowego systemu rozgrywek. 

Runda wiosenna:
Planowana data: 13 – 14 maja 2023 r.

Turniej Elite (1-6)

Turniej będący wizytówką polskiego ultimate. Sześć najlepszych polskich drużyn zawalczy o rozstawienie przed turniejem finałowym mistrzostw Polski mixed. Będzie to też dla nich okazja do zdobycia punktów do rankingu EUF.

Turniej Challenger (7-12)

Turniej rozgrywany przez drużyny, które w poprzednich mistrzostwach Polski mixed zajęły miejsca 7-12. Zespoły powalczą o rozstawienie przed turniejem finałowym mistrzostw Polski mixed.

2 Turnieje barażowe o awans do pierwszej ligi

Na pierwszym turnieju drużyny z miejsc 13 i 14 z ostatnich mistrzostw Polski mixed grają w turnieju z drużynami 3 i 4 z II ligi. Na drugim turnieju drużyny z miejsc 15 i 16 z drużynami 1 i 2 z II ligi. Dwa najlepsze zespoły z każdego turnieju uzyskują prawo startu w turnieju finałowym mistrzostw Polski mixed.

Turniej II ligi (5 i niżej w II lidze)

Turniej rozgrywany przez drużyny, które w poprzednich mistrzostwach Polski mixed zajęły miejsca 5 i niżej w II lidze. Drużyny walczą o rozstawienie przed turniejem finałowym II ligi mistrzostw Polski mixed, rozgrywanym we wrześniu.

Mistrzostwa Polski mixed – Finały

Runda jesienna – turniej finałowy
Planowana data: 15 – 17 września 2023 r.

Trzydniowy turniej finałowy o mistrzostwo Polski dla 16 najlepszych drużyn w kraju oraz turniej II ligi dla pozostałych drużyn (dwu- lub trzydniowy w zależności od liczny zgłoszeń).

Więcej o Mistrzostwach Polski mixed 2022-2023 przeczytacie tutaj: Mistrzostwa Polski mixed