Propozycja systemu rozgrywek ultimate 2022 – 2023

W dniu 27 grudnia odbyło się spotkanie Zarządu z przedstawicielami drużyn w sprawie proponowanego systemu rozgrywek ultimate  w naszym kraju w najbliższych latach. poniżej przedstawiamy Wam omówione na spotkaniu warianty. Do 3 stycznia 2022 r., prosimy uwagi i komentarze do systemu i wskazanie preferowanego przez Waszą drużynę rozwiązania w kat. mixed. 

Uwagi zgłaszajcie poprzez formularz: https://forms.gle/T9bUJMQLKVXMuwRb6

Czekamy na Wasze opinie. Jedna drużyna = jeden głos.

Liczba drużyn w kategoriach women i open nie pozwala, póki co, myśleć o innym rozwiązaniu niż 2-dniowy turniej dla wszystkich zgłoszonych drużyn. Proponowany termin rozegrania zawodów w nadchodzącym roku to weekend: 28-29.05.2022 r. Opcjonalnie: 4-5.06.2022 r.

System rozgrywek ultimate 2022 – 2023

Wariant I

Pierwszy zakłada organizację Mistrzostw Polski Mixed na koniec sezonu letniego, a wcześniej na wiosnę rozegranie turnieju Elite dla czołowych 6-8 drużyn (drużyny nie miałyby obowiązku gry, w ich miejsce mogłaby wejść drużyna z lokaty 9 i niżej z ostatnich mistrzostw Polski). Jeśli drużyna zrezygnowałaby z udziału, to odbyłoby się to kosztem jej rozstawienia przed MPX. Turniej mógłby się stać wizytówką polskiego ultimate, turniejem o rozstawienie przed MPX i okazją do zebrania punktów do rankingu EUF. Pozostałe drużyny miałyby luźny kalendarz i miałyby szanse same organizować turnieje czy imprezy lokalne promujące sport albo uczestniczyć w dowolnym turnieju w kraju lub za granicą.

Ten system rozgrywek obowiązywałby w 2022 r. i w kolejnych latach. W ramach rozgrywek rozegrane zostałyby turnieje:

Turniej Elite (nazwa robocza)

Planowany termin: 14-15.05.2022 r. Turniej przewidujemy dla sześciu lub ośmiu najlepszych zespołów z Mistrzostw Polski Mixed z poprzedniego roku. Wyniki decydują o rozstawieniu grających drużyn przed Mistrzostwami Polski Mixed 2022. Zakładamy dwie grupy po trzy/cztery zespoły. Drużyny zagrałyby od 3 do 5 meczów w zależności od wielkości turnieju i rozpiski.

Mistrzostwa Polski Mixed

Planowany termin: 16-18.09.2022 r. Trzydniowy turniej. Dwie ligi z możliwością spadków i awansów. I liga 16 zespołów, II liga 8-16 zespołów.

Plusy – Wariant I:

 • możliwość zbierania punktów do rankingu EUF (turniej Elite)
 • turniej o najwyższym możliwym poziomie w naszym kraju, produkt marketingowy (turniej Elite)
 • widowisko ultimate dla kibiców (turniej Elite)
 • duży turniej dla 16 drużyn
 • luźniejszy kalendarz
 • awanse i spadki po MPX

Minusy – Wariant I:

 • propozycja tylko dla czołowych drużyn (turniej Elite)
 • duży turniej, wymagający większej liczby boisk (MPX)
 • tylko jeden turniej mistrzowski w roku

Wariant II

Drugi wariant zakłada organizację Mistrzostw Polski Mixed na koniec sezonu letniego oraz zorganizowanie na wiosnę rozgrywek (kilku turniejów) dla jak największej liczby drużyn. Klasyfikacja na tych turniejach decydowałaby o rozstawieniu oraz o spadkach i awansach przed Mistrzostwami Polski Mixed. Dodatkowa weryfikacja poziomu sportowego drużyny, z doświadczenia wiemy, że pół roku w życiu drużyny to bardzo dużo. Byłaby to szansa dla drużyn z mniejszych ośrodków na organizowanie turniejów w ramach rozgrywek o mistrzostwo Polski, a co za tym idzie na większą promocję w swoim regionie. W tym wypadku wszystkie drużyny byłyby zobowiązane do wzięcia udziału w turniejach wiosennych Drużyny (z którejkolwiek ligi) nie biorące w nich udziału, na MPX grałyby w najniższej lidze.

System rozgrywek w 2022 i 2023 różniłby się od siebie. Rok 2022 byłby rokiem przejściowym i turnieje wyglądałyby podobnie, jak w wariancie I. Różniłby się tylko tym, że po turnieju Mistrzostw Polski Mixed 2022 nie byłoby tradycyjnych spadków i awansów.   

Na wiosnę 2023 r. zakładamy organizację równoległych turniejów:

Turniej Elite 6

Analogicznie jak w wariancie pierwszym. 

Turniej Challenger 7-12

Dla drużyn, które w Mistrzostwach Polski Mixed zajmą miejsca 7-12. Turniej o rozstawienie w MPX 2023.

2 Turnieje barażowe o awans do pierwszej ligi

Drużyny z MP 2022 z miejsc 13 i 14 grają w turnieju z drużynami 3 i 4 z II ligi. Drużyny z miejsc 15 i 16 z drużynami 1 i 2 z II ligi. Każda z drużyn zagra trzy mecze na turnieju.

Mistrzostwa Polski Mixed

Trzydniowy turniej. Dwie ligi. I liga 16 zespołów, II liga 8-16 zespołów. bez tradycyjnych spadków i awansów, drużyny z I ligi z miejsc 13-16 walczyłyby w barażach na wiosnę z drużynami 1-4 z II lig (podobnie jak w roku 2023).

Plusy – Wariant II:

 • możliwość sprawdzenia się dla większej liczby drużyn
 • turnieje na wyrównanym poziomie, które zwiększają poziom wszystkich drużyn
 • okazja organizacji turnieju w ramach mistrzostw Polski dla mniejszych ośrodków
 • dodatkowa weryfikacja poziomu sportowego drużyn przed MPX, zwłaszcza w kontekście awansów i spadków

Minusy – Wariant II:

 • dodatkowy turniej, na który trzeba poświęcić czas i pieniądze.

Wariant III

Mistrzostwa Polski Mixed

System rozgrywek zakładający organizację jednego trzydniowego turnieju I ligi na 16 drużyn i jednego turnieju II liga dla pozostałych drużyn.