Podsumowanie kwalifikacji do HMP cz. 2 – region północny

W niedzielę 28.01 w Gdańsku aż 9 zespołów rywalizowało o 3 miejsca premiowane awansem do Halowych Mistrzostw Polski w Zabrzu. W turnieju finałowym zagrają: Nine Hills, Brave Beavers i Uwaga Pies.

Analiza rozpiski wykazała następującą ścieżkę do awansu: W każdej z 3 grup (A, B i C) drużyny grały każdy z każdym, aby zadecydować o rozstawieniu. Pierwsze miejsca z każdej z grupy przechodziły do tzw. power poola, czyli grupy D. Drugie miejsca do grupy E i trzecie miejsca do grupy F. Następnie w nowo powstałych grupach drużyny znowu rozegrały dwa mecze (każdy z każdym). Na koniec, w „meczu ostatniej szansy” trzecia drużyna z power poola (grupy D) zmierzyła się z najlepszą drużyną ze środkowej grupy (E). Taki układ miał dać szansę awansu komuś, kto zakończył początkowe mecze grupowe na drugim miejscu.

Jak to wyglądało w praktyce? W grupie A, którą tworzyły zespoły Uwaga Pies Poznań, Nine Hills Chełmno oraz Szczupaki Olsztyn kluczowym meczem okazał się ten między Uwagą Pies i Nine Hills – wygrany przez drużynę z miasta dziewięciu wzgórz wynikiem 13-10. W ciągu pierwszych 10 minut Nine Hills zbudowali solidną przewagę 5 punktów, która w środkowej części meczu stopniała do 1-2 punktów. Udało się jednak tę przewagę utrzymać. Regulaminowe 30 minut upłynęło przy wyniku 11-9, a mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 13-10. Nine Hills zajęło 1. miejsce w grupie, Uwaga Pies 2., a Szczupaki Olsztyn 3.

Grupa B zakończyła zmagania z takim samym bilansem – wygrany grupy nie zaliczył żadnej porażki, a drużyna na 3. miejscu nie odniósł żadnej wygranej. Meczem decydującym było starcie Brave Beavers Dopiewo z Ultimatum Sztorm Gdańsk. Bobry weszły w mecz w skupieniu wiedząc, że 30 minut grania na najwyższych obrotach pozwoli im na psychiczny relaks w dalszej części kwalifikacji. Kluczem była tutaj intensywność w obronie – w połowie spotkania Bobry miały już solidną przewagę 11-4. W drugiej części spotkania przewaga rosła. Przedostatni punkt był natomiast festiwalem pomyłek, ale pomimo 14 strat (!), to Bobry dowiozły kolejny punkt i mecz zakończył się wynikiem 20-8. Mimo, że Ultimatum Szkwał nie było w stanie nawiązać walki z rywalami, bardzo cieszy rosnąca liczba nowych zawodników na trójmiejskiej scenie. Trzymamy kciuki za sukces na trawie, mamy nadzieję zobaczyć dwie, a może i trzy linie Ultimatum.

W grupie C faworytem był Albatros Ultimate Szczecin i ani #967 Szczecin, ani North Dragons Toruń nie były w stanie znaleźć rozwiązania na doświadczonych graczy ze Szczecina. Dwie wygrane – 21 punktami z Toruniem i 15 punktami z drugą drużyną dały pewne 1. miejsce Albatrosom. Wygrana #967 z North Dragons (13-9) oznaczała, że tegoroczny debiutant został wyeliminowany z walki o miejsce w I lidze.

W ten sposób o 13:30 znany był już skład „power” grupy D: KS Nine Hills Chełmno, Brave Beavers Dopiewo oraz KS Albatros Ultimate Szczecin. I tutaj byliśmy świadkami tego, jak ważna jest głowa w ultimate. Pierwsze 2. miejsca w grupie D miały gwarantowany awans do finałów HMP w Zabrzu. Nine Hills pokonało Brave Beavers z pewną przewagą 23-11, chociaż do 9. minuty był remis. Trudno, dysk jest okrągły, a zony są dwie, jak mówi przysłowie i w tym meczu graczom z Dopiewa czegoś zabrakło.

Natomiast w drugim meczu w grupie okazało się, że to Nine Hills nie mieli pomysłu na defensywę Albatrosa Szczecin. U zawodników z dziewięciu wzgórz narastała frustracja. Już od 5. minuty Albatros miał skromną przewagę 4-2, po 10. minutach 7-4, a po 20. – 16-6! Płynny styl gry, który widzieliśmy u Nine Hills w meczu z Brave Beavers nagle stał się rwany. Brakowało jakiegoś połączenia między napastnikami. A może pewności siebie? Dwa przełamania w ostatniej części meczu nie wystarczyły, by dogonić szczecinian i mecz zakończył się wynikiem 19-11 dla Albatrosa.

I tak o 17:30 Brave Beavers i Albatros ustawili swoje piątki graczy na liniach zony. Rozpoczął się „mecz o spokój”. Drużyna z Dopiewa musiała wygrać to spotkanie przewagą minimum 10 punktów, gdyż o kolejności grupie decydowałyby małe punkty. Słabszy wynik oznaczał, że Albatros awansuje z 2. miejsca, a Bobry będą musiały rozegrać piaty mecz tego dnia. Był to mecz wielu błędów, głownie po stronie szczecinian. Czas skończył się przy stanie 19-10 dla dopiewian. Niewymuszona strata Albatrosa pod własną zone’ą przy wyniku 20-11 i mecz zakończył się 21-11, dając Brave’om historyczny awans do I ligi HMP.

W grupie E natomiast obydwa mecze wygrała drużyna Uwaga Pies z Poznania. Niespodzianką były dwie przegrane Ultimatum Sztorm Gdańsk. #967 Szczecin również nie dało rady zagrozić poznaniakom (przegrywając mecz 21-11).

Dzięki temu Uwaga Pies i KS Albatros Ultimate Szczecin spotkały się w meczu o 3. premiowane awansem miejsce. Poznaniacy zaczęli w ataku i pewnie zdobyli pierwszy punkt, ale Albatros spokojnie grał swoje, więc przewaga nie rosła. Można sobie tylko wyobrazić emocje ostatnich 5. minut, gdy po błędach szczecinian Uwaga Pies zwiększyła przewagę i zakończyła mecz zwycięstwem 19-16.

Warto zauważyć, że dwie z pierwszych trzech drużyn, które zakwalifikowały się do rundy finałowej HMP brały udział w lidze północnej (NPUL), szlifując swoje zagrania. Już na pierwszy rzut oka widać, że region północny się rozwija. Ultimatum Gdańsk wystawił dwa składy, a toruńska drużyna North Dragons debiutowała na turnieju kwalifikacyjnym.

Maurycy Szpak

Klasyfikacja końcowa:

  1. Uwaga Pies
  2. Brave Beavers
  3. KS Nine Hills
  4. Albatros Ultimate Szczecin
  5. North Dragons
  6. Ultimatum Sztorm
  7. Ultimatum Szkwał
  8. Szczupaki Olsztyn