Plebiscyt PSGU – sylwetki kandydatów

W najbliższą niedzielę podczas gali PSGU, ogłoszone zostaną wyniki dorocznego plebiscytu. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć Wam najpoważniejsze kandydatury w pięciu kategoriach.

MVP

Filip Dobranowski

Filip Dobranowski – wieloletni reprezentant Polski i uczestnik The World Games we Wrocławiu. Tegoroczny mistrz Polski z drużyną GSH oraz wicemistrz w barwach KWR. Od wielu lat jest podporą obu tych drużyn. Tę drugą współtworzył wraz ze swoim bratem – Łukaszem.

Filip Stępniak

Filip Stępniak kolejny zawodnik, który reprezentował barwy krajowe na wielu zagranicznych turniejach. W tym roku mocno zawstydził zawodników z całej Europy, wygrywając konkurs pulli na prestiżowym turnieju Windmill. Należał również do kadry TWG 2017, z którą rozegrał znakomity sezon. Gra w drużynie Gummibärchen, chodź sercem związany jest z Astro Disco i mJAH Dysku.

WMVP

Sylwia Wróblewska – w zeszłym sezonie przebojem wdarła się do drużyny narodwej, w trakcie jej przygotowań do Mistrzostw Świata. Przez ostatnie dwa lata, na licznych turniejach, udowadniała swoją wysoką formę, czym zapewniła sobie miejse w kadrze na TWG. Reprezetnuje drużyny 4Hands oraz Troubles. Z tą drugą nieraz sięgała po złoto MP.

Kasia Podpora niezwykle twarda zawodniczka, której gra w obronie dała się we znaki niejednej przeciwniczce we Wrocławiu podczas TWG. Również w ataku spisywała się bardzo dobrze, zdobywając wiele punktów dla reprezentacji. Kasia gra w drużynach mJAH Dysku i Troubles. Na koncie ma już kilka medali MP, w tym również ten z najważniejszego kruszcu.

Paulina Dul –  to kolejna multimedalistka mistrzostw Polski w tym zestawieniu. Od tego sezonu występuje w barwach mJAH Dysku oraz Flowers. Jest trenerką tej drugiej drużyny. Jej szeroki arsenał rzutów przełamie każdą obronę. W reprezentacji na TWG, a także w klubie gra na pozycji cuttera.

Męski debiut roku

Bartłomiej Bizoń reprezentant drużyn 2 Obvious oraz Perun Ultimate. Cechują go szybkość i zwrotność, choć podobno z dyskiem również radzi sobie całkiem nieźle. W swoim debiucie na MP Open zajął z Perunem czwarte miejsce. Grał również w kadrze młodzieżowej, która na Mistrzostwach Europy U20 w Holandii.

Mariusz Lewnadowski w ultimate gra od roku. Swoją ponadprzeciętną szybkością i skocznością niemal z miejsca zapukał do pierwszej linii drużyn Partisans i Szczupaki Olsztyn. Efektowne layouty w obronie jak i w ataku, czy złapane dyski,  są wskazówką dla pozostałych, że na tego zawodnika trzeba mieć oko.

Żeński debiut roku

Małgorzata Maćkowska zawodniczka Brave Beavers, na co dzień grająca w młodszym składzie. Swoja przygodę z Ultimate zaczęła w październiku 2016 roku. . Jej gra wielokrotnie została nagrodzona indywidualnym wyróżnieniem podczas ogólnopolskich turniejów – ma ich na swoim koncie 6. Gosia to również reprezentanta Polski w Kadrze Narodowej do lat 17, z którą zagrała w Młodzieżowym Pucharze Europy w Debreczynie w lipcu 2017 roku.

Agata Kaufman w krótkiej historii startów zdążyła wystąpić na kilku turniejach – lidze wyszehradzkiej , mistrzostwach polski outdoor, turnieju Igloo oraz Plażowych Mistrzostwach Polski. Jej największy sukces do tej pory to 5 miejsce na MP. Na każdym turnieju udowadniała swoją szybkość i nieustępliwość w obronie, nierzadko przeciwko doświadczonym zawodniczkom. Druga w tym zestawieniu reprezentantka Szczupaków.

Drużyna sezonu

KWR Knury – ekipa ta pokazała, że liczy się nie tylko poziom sportowy, ale także zajawka oraz atmosfera w drużynie. Choć w tym roku, w obydwu finałach MP (zimą i latem) musieli uznać wyższość rywali, to na dobre zapewnili sobie miejsce w gronie przyszłych pretendentów do tytułu Mistrza Polski.

Girl Stay Home –  panowie udowodnili, że grają najlepsze męskie ultimate w kraju, zdobywając Mistrzostwo Polski. Tym sposobem wywalczyli także kwalifikację do przyszłorocznych MŚ w Ohio. Jako druga drużyna w historii polskiego ulitmate awansowali również do finałów rozgrywek EUCF. Żadna męska drużyna nie osiągnęła tyle w jeden sezon.

Kadra Polski na TWG 2017 – nie ulega wątpliwości, że turniej The World Games był historycznym wydarzeniem dla dyscpypliny w naszym kraju. Można zaryzykować stwierdzenie, że drużyna którą udało się stworzyć na tę imprezę, w przeciągu zaledwie dwóch lat, była prawdopodobnie najsilniejszą w dziejach polskiego ultimate.

Stanisław Rządzki