Pierwsze polskie zawody szkolne w ultimate

Na przełomie lutego i marca startuje Młodzieżowa Liga Sportowa w Płocku, w której nową dyscypliną będzie ultimate frisbee. Oto krótki wywiad z pomysłodawcą tej inicjatywy – Kamilem Wawrzyńcakiem.


(fot. Piotr Terebiński)

PM: Cześć Kamilu, ruszasz w Płocku z inicjatywą rozgrywek międzyszkolnych w ultimate frisbee. Na początku chciałem Cię zapytać, skąd wyszła taka inicjatywa?

KW: Cześć, zgadza się. Od dłuższego czasu w MOSIR Płock odbywa się seria rozgrywek międzyszkolnych w różnych dyscyplinach: piłce nożnej, koszykówce, piłce ręcznej, lekkoatletyce i wielu innych. Szkoły rywalizują ze sobą, nie tylko o medale, ale również o punkty w każdej dyscyplinie. W ogólnym rozrachunku wygrywa ta, która zdobędzie największą liczbą punktów.

W tym roku zaproponowałem organizatorom, czyli Miejsk Ośrodek Sportu i Rekreacji w Płocku, aby do grona dyscyplin dołączyć również ultimate frisbee. Pomysł się spodobał, władze zaakceptowały ideę, prezydent miasta Płocka również pozytywnie podszedł do sprawy i stało się 🙂 W tegorocznej edycji Młodzieżowej Ligi Sportowej rozgrywki ultimate frisbee zostaną rozegrane w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Mając w głowie fakt, że dla wielu uczniów i nauczycieli będzie to pierwsza styczność z naszym sportem, staramy się uprościć i ograniczyć zasady oraz regulamin do minimum. Turniej zostanie rozegrany na hali w kategorii mixed. Szkoły same zgłaszają reprezentacje danej dyscypliny do MLS, dlatego też od liczby zespołów będzie zależała długość turnieju.

PM: Ile osób będzie zaangażowanych w projekt? Jakie będą ich funkcje?

– Cała Młodzieżowa Liga Sportowa organizowana jest przez MOSIR Płock, jednak kwestie regulaminu i zasad w ramach rozgrywek ultimate frisbee leżą po mojej stronie. Dodatkowo w projekt zaangażowani będą oczywiście zawodnicy Mad Hatters, którzy już teraz promują wydarzenie w swoich szkołach i wśród znajomych.


(fot. Piotr Terebiński)

PM: Czy masz długofalowy plan związany z rozgrywkami i zaplanowaną kolejność działań?

Nie da się ukryć, że cały projekt na ten moment jest dużym eksperymentem. Dobrze wiemy, oprócz Wrocławia, Dopiewa i Warszawy, ultimate w polskich szkołach jest praktycznie nieobecny. Dlatego też już w zeszłym roku w przy okazji turnieju Ależ Talerz zorganizowaliśmy szkolenie dla nauczycieli. Na ten moment ustalamy terminy dodatkowych otwartych treningów dla nauczycieli i uczniów podczas godzin lekcyjnych. W planach mam kolejne szkolenia dla nauczycieli. Cały czas czekam też na pytanie z ich strony. Każdy trening Mad Hatters jest otwarty dla nauczycieli oraz uczniów chcących się podszkolić i spróbować czegoś nowego.

PM: Promujecie inicjatywę lokalnie?

Jak wspominałem wcześniej, za stronę organizacyjną całego przedsięwzięcia odpowiedzialny jest Płocki MOSIR. Wiem, że kilka pytań ze szkół o naszą dyscyplinę już się pojawiło. Wiem, że nasi zawodnicy w swoich szkołach już starają się kompletować drużyny.

Dodatkowo 16 listopada podczas oficjalnego otwarcia MLS drużyna Mad Hatters rozegra, krótki pokazowy mecz ze szkolną drużyną ze Słupna, gdzie nauczycielem wychowania fizycznego jest nasz zawodnik 🙂 Podczas tego meczu dodatkowo zajmę się wytłumaczeniem zasad, opowiadaniem tego, co będzie akurat działo się na boisku.


(fot. Piotr Terebiński)

PM: Jakie są koszty organizacyjne oraz koszty uczestnictwa w rozgrywkach? Skąd bierzecie dyski i kto za nie płaci?

KW: Młodzieżowa Liga Szkolna kierowana jest do płockich szkół i jest całkowicie bezpłatna. 3 najlepsze drużyny otrzymają medale i puchary. Dodatkowo staram o dodatkowe puchary dla zdobywców nagrody SOTG, którą mimo uproszonych zasad chcę przyznać.

Uczestnicy naszego szkolenia w grudniu zeszłego roku otrzymali od nas po jednym darmowym dysku. Podczas szkolenia poprzedzającego turniej Ależ Talerz. Winter Edition 2017 chcemy przeprowadzić ten sam zabieg. Wiem, że kilku nauczycieli dodatkowo na własną rękę też zakupiło dyski dla siebie i do swoich szkół.

Aktualnie jesteśmy w stałym kontakcie z naszym partnerem VR Ultimate, który aktualnie jest dystrybutorem dysków Eurodisc na rynek Polski, dlatego też w przypadku chęci zakupu dodatkowych dysków przez szkoły jesteśmy zabezpieczeni 🙂

Rozmawiał Piotr Maślanka