Polacy zaangażowani w kolejny program 10 Million Disc

10 Million Disc to międzynarodowa organizacja zajmującą się rozwojem młodzieży poprzez naukę ultimate frisbee. Właśnie rusza czarnogórska odsłona projektu, w którym wezmą udział zawodnicy z Polski. W ramach projektu 10 Million Disc, polscy zawodnicy (Zuzanna Peplińska, Michał Maciołek, Piotr Maślanka) będą prowadzić zajęcia ultimate w kilkunastu szkołach Czarnogóry. Edycja potrwa od października do połowy grudnia 2017.

Krótki wywiad z szefem projektu Trentem Simmonsem przeprowadził Piotr Maślanka.

PM: Witaj Trent, jesteś założycielem projektu, możesz napisać skąd wziął się pomysł?

TS: Tak, jestem prezesem zarządu organizacji od początku kwietnia 2014 roku. Przez 8 lat byłem organizatorem turniejów. W tym czasie zrealizowałem ponad 200 turniejów outdoorowych oraz indoorowych. Kiedy Ultimate jest twoją pracą i pasją, rozwijasz wszelakie możliwe marzenia związane z tym sportem. Pierwotny pomysł projektu był taki: udać się do Hollywood, załatwić studio filmowe i zacząć wytwarzać dyski po to, by promować filmy producentów. Następnie chciałem zbudować światową sieć dystrybucji, by docierać z dyskami i ultimate wszędzie gdzie się da. Nazwa programu pochodzi od prostego pytania: „Jak wyglądałby świat, gdybyśmy mogli dostarczyć 10 milionów dysków do rąk młodzieży na całym świecie?”

PM: W jakich krajach projekt odbywał się do tej pory?

TS: Do tej pory prowadziliśmy „oficjalne” programy na Węgrzech, w Bośni, Macedonii, Bułgarii, Albanii i Czarnogórze. Naszym celem jest uruchomienie, co najmniej, jednego  programu miesięcznie, dopóki nie obejmiemy całego świata.  Pomogliśmy też dostaryć dyski do lokalnych organizatorów, w około 25 innych krajach; zawsze hodujemy nasiona na przyszły wzrost.

PM: Jakie są przykładowe efekty tego programu?

TS: Albański Związek Szkół Sportowych ogłosił, że najszybciej jak to możliwe, uczyni Ultimate oficjalnym sportem szkolnym i zorganizuje mistrzostwa kraju szkół średnich. Za poważne zalety uznali niskie koszty sprzętu i organizacji oraz brak potrzeby opłacania sędziów. Przede wszystkim zauważyli jednak, iż potencjał Ultimate i zasady Spirit of the Game są możliwym bodźcem do zmiany społeczeństwa albańskiego.

PM: Skąd bierzecie środki na realizację programu?

TS: Naszą specjalnością stało się znajdowanie twórczych sposobów wykorzystania Ultimate w celu przyspieszenia szeregu oddziaływań społecznych i humanitarnych. W Bośni i Macedonii było to skupienie się na integracji międzyetnicznej, na Węgrzech i w Bułgarii koncentrowaliśmy się na przedmieściach Romów. W przypadku naszej działalności w Afryce, będziemy promować wiedzę i profilaktykę związaną z HIV oraz AIDS (planujemy drukowanie wiadomości bezpośrednio na dyskach!). Właśnie zaczęliśmy współpracować z działem sportowym największej agencji pomagającej uchodźcom na świecie. Więc pobieramy fundusze z różnych źródeł.

PM: Kto może wziąć udział w programie?

TS: Każdy, kto chce poświęcić trochę czasu, aby nauczyć się nowego podejścia do rozwoju Ultimate, każdy chcący rozpowszechnić zasady SOTG na boisku i poza nim oraz każdy kto chce rozwijać swoje umiejętności i kontakty. Obecnie szkolimy kilku przyszłych ambasadorów, aby następnie wysłać ich na trzy miesiące do krajów biorących udział w projekcie. Wiele z tych osób uczestniczy w naszych półrocznych warsztatach pisania grantów.

PM: Jakie są dalsze plany na przyszłość organizacji?

TS: Jak już wspomniałem, organizujemy dużą odsłonę programu w Afryce oraz wiele projektów związanych z uchodźcami. Zaczynamy także nowy projekt poświęcony dywizji kobiecej, aby skupić się na przywództwu płci pięknej w drużynach oraz ich umacnianiu (głównie wśród dziewczyn w wieku uniwersyteckim).

Chcemy, by w ciągu najbliższych 10 lat regularnie grano w ultimate w każdym kraju na całym świecie. Celowo będziemy budować i rozwijać nasz zespół, szkolić ludzi w ramach naszego systemu, poszerzać sieć partnerów i kontaktów. Ciągle promować nasze podejście do rozwoju Ultimate, sportu i myślenia.

Rozmawiał Piotr Maślanka

Więcej informacji o znalezienia na stronie: https://www.10milliondiscs.org/ oraz fp: https://www.facebook.com/10MillionDiscs/