Podsumowanie sezonu mistrzowskiego

Podsumowanie sezonu 2017

Koniec obecnego sezonu Ultimate zbliża się wielkimi krokami. Do rozegrania dla polskich ekip pozostały jeszcze finały Europejskich Klubowych Mistrzostw Ultimate (EUCF). Z perspektywy zawodników, którzy biorą udział w tych rozgrywkach, to zdecydowanie najważniejsza impreza sezonu. Życzymy więc wszystkim powodzenia! Przypomnijmy, że w tym roku do etapu finałowego dostały się warszawskie Troubles (women) oraz wrocławskie Girl Stay Home (open).

Na podsumowanie całego roku jeszcze przedwcześnie, gdyż dopiero nadchodzi jego finałowa część. Poza tym, w natłoku kadr, turniejów zagranicznych i sukcesów, których w tym roku nie brakowało – byłoby to zadanie niewykonalne. Możemy jednak skupić się na zasadniczej jego części, czyli tym co działo się u nas w kraju. W tym roku imprez o randze Mistrzostw Polski było rekordowo wiele, bo aż sześć:

1. Halowe Mistrzostwa Polski (25-26 luty, Wrocław)

2. Halowe Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (18 marca, Dopiewo)

3. Plażowe Mistrzostwa Polski (3-4 czerwca, Gdańsk)

4. Mistrzostwa Polski Open/Women (29-30 sierpnia, Czechowice-Dziedzice)

5. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (2 września, Płock)

6. Mistrzostwa Polski Mixed (16-17 września, Wrocław)

HMP

Choć mistrzostwa „halowe” w tym roku po raz trzeci odbyły się pod balonem, to zwyczajowo chyba pozostaniemy już przy oryginalnej nazwie imprezy. Początek sezonu w tym roku, przyniósł nowe rozdanie.  O medale mogły powalczyć ekipy, które wcześniej nie miały takiej okazji. W meczu o brąz zmierzyły się KATO VICE oraz Zawierucha. Spotkanie było tym ciekawsze,  że obydwie ekipy w ćwierćfinałach wyeliminowały zeszłorocznych finalistów. Zawierucha sprawiła ogromną niespodziankę, ogrywając Cypher Warszawa. Z kolei KATO VICE pewnie pokonały osłabioną ekipę wielokrotnych mistrzów – Grand Master Flash.

Po bardzo zaciętym meczu o trzecie miejsce końcowe zwycięstwo odniosła katowicka drużyna. Dla obydwu składów był to jednak historyczny występ. Podobnie sprawa miała się w finale, w którym obydwaj finaliści stanęli przed szansą wywalczenia swojego pierwszego złota Mistrzostw Polski. To trafiło ostatecznie w ręce warszawskich muJAHedinów Dysku, aczkolwiek KWR Knury z Kamieńca Wrocławskiego mogą się pochwalić swoim pierwszym krążkiem HMP.

Młodzieżowe HMP

W pierwszej edycji turnieju halowego wzięło udział 6 zespołów. Aż dwie drużyny gospodarzy z Dopiewa, dwie z Wrocławia, po jednej z Rybnika i Warszawy. W tej chwili młodzieżowe Ultimate najsilniejsze jest na południu – złoty i brązowy medal przypadły ekipom właśnie z tego regionu (odpowiednio Frisbnik i AZS AWF Flow Junior). Srebro trafiło w ręce drużyny gospodarzy – Brave Beavers. Region Centrum musi więc zdecydowanie zatroszczyć się o swoją przyszłość i czerpać wzorce z pozostałych regionów. Przyszłość obecnie należy do nich.

PMP

Ten turniej zagościł już na naszej scenie na dobre, co najlepiej ilustruje fakt, że rozgrywany był już po raz trzeci. Z roku na rok do Plażowych Mistrzostw przekonuje się coraz więcej drużyn. W tegorocznej edycji wzięła udział m.in. Kadra Polski Mixed przygotowująca się do Mistrzostw Świata we francuskim Royan. Po zaciętym półfinale, uległa jednak drużynie BC Kosmodysk, która odniosła również końcowy triumf w całym turnieju. Drugie miejsce przypadło drużynie AZS AWF Flow Wrocław. W meczu o trzecią lokatę, kadrowicze ponownie musieli uznać wyższość warszawskiej drużyny. Tym razem był to Grandmaster Flash.

MP OPEN/WOMEN

Tegoroczne mistrzostwa okazały się poważnym sygnałem, że sytuacja na scenie women w naszym kraju jest krytyczna. Do turnieju w tej kategorii zgłosiły się jedynie dwie drużyn (sic!). Dało im to automatyczny awans do dwóch meczów finałowych, w których lepsza okazała się drużyna Troubles z Warszawy. To 5 złoty medal z rzędu dla tej ekipy. Flowers Wrocław pokazały się jednak z bardzo dobrej strony, tocząc dwa wyrównane boje z czwartą drużyną w Europie.

W kategorii Open swój prymat udowodnili zawodnicy wrocławskiego Girl Stay Home, którzy w finale pewnie pokonali dotychczasowych mistrzów – Mojrę Warszawa. Trzecie miejsce zajęła odmłodzona drużyna Uprising, która w meczu o brąz zdeklasowała śląski Perun.

Młodzieżowe MP MIXED

Płocka edycja mistrzostw okazała się wielkim sukcesem dla południa, które w tym roku zajęło pierwsze i drugie miejsce. Swój pierwszy tytuł w historii zdobył AZS AWF Flow  Junior Wrocław. Drugim miejscem musiał się zadowolić Frisbnik z Rybnika, czyli obrońca tytułu. Wiele twarzy występujących w tym turnieju, mogliśmy obejrzeć także podczas mistrzostw seniorskich. Ci zawodnicy to często etatowi reprezentanci swoich drużyn. Ponadto składy Frisbnika i Brave Beavers mogliśmy zobaczyć w komplecie, gdyż wywalczyły wcześniej kwalifikację do mistrzostw seniorskich.

MP MIXED

W tym roku grupy mistrzostw zostały rozlosowane wedle nowego systemu. Zespoły z czterech pierwszych miejsc zostały rozstawione na pierwszych lokatach w swoich grupach. Pozostałe z nich podzielono na koszyki i rozlosowano do grup. Wszyscy faworyci, nie bez problemów, zameldowali się w półfinałach, które wyglądały identycznie jak przed rokiem. Pomimo bardzo zaciętych spotkań (wrocławskie Flow od wejścia do finału dzieliły centymetry autu) zwycięzcy również byli ci sami. W finale ponownie zwycięstwo odniósł Gradmaster Flash, triumfując tym samym 5 raz z rzędu!

Mistrzowie po raz kolejny udowodnili swoją hegemonię w mixed. Przetasowanie nastąpiło dopiero w meczu o trzecie miejsce. MuJAHedini Dysku pokonali w bliskim meczu AZS AWF Flow, zdobywając tym samym swój drugi w historii brąz. Wrocławianie otrzymali jednak inne prestiżowe wyróżnienie w tej kategorii – Spirit of The Game. Pokazali również, że przyszłość należy do nich, stawiając na zawodników z własnej młodzieżówki. W tegorocznym turnieju pierwsza ósemka znów niestety (bo słabość regionu północnego, nie powinna tak naprawdę cieszyć nikogo) należała do Warszawy (miejsca 1,3,5,6,7) i Południa (miejsca 2,4,8).

Wszystkie rezultaty, lokaty i statystyki do sprawdzenia oczywiście na stronie: scores.frisbee.pl

wykorzystane zdjęcie jest własnością Agaty Piątkowskiej

Stanisław Rządzki