AZS AWF Flow Wrocław Mistrzem Polski Mixed 2018r.

8 – 9 września latające dyski zawitały w Opalenicy, k. Poznania. W tym właśnie miejscu Młodzieżowa Akademia Ultimate wraz ze stowarzyszeniem Frisbee Ultimate Bydgoszcz zorganizowała Koedukacyjne Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee (zwane potocznie MP Mixed). Licząc same pulle, czyli rzuty na rozpoczęcie punktu, dyski w powietrzu znalazły się ponad 1000 razy! Wszystkich podań nie sposób zliczyć, ale było ich co najmniej 10 razy więcej!

Aksamitna murawa boisk hotelu Remes już w przeszłości gościła zawodników zarówno MPX jak i międzynarodowego turnieju Rising POT, także wielu zawodników wiedziało, że boiska będą na wysokim poziomie. Cieszyła obecność zawodników w wieku wręcz młodzieżowym, pokazująca, że sport ten wciąż zdobywa nowych pasjonatów latającego krążka zwanego frisbee.

Do Mistrzostw zakwalifikowało się 16 najlepszych drużyn z 3 regionów: Północy, Centrum oraz Południa. Co ciekawe, ranking drużyn wewnątrz poszczególnych regionów został dokładnie odwzorowany w końcowej klasyfikacji w przypadku Północy i Południa, natomiast został zupełnie wymieszany w przypadku drużyn z Centrum.

Drugiego dnia rozgrywek, po niespotykanie emocjonujących barażach, jak choćby wygrana GMF nad Brave Beavers jedynie 2 punktami (13 – 11), przy prowadzeniu BB w połowie 7 – 2! czy wygrany w universe pointcie mecz 4hands nad 71 Wratislavia 12 – 11 nadszedl czas na ćwierćfinaly. Tutaj różnice punktowe były już znaczące oprócz meczu Flow – Zawierucha, gdzie ze stanu 7 – 2 dla Flow zrobiło się 12 – 12 w 73 minucie gry. Jednak to właśnie Flow Wrocław zdobyło zwycięski punkt, awansując do półfinału i pokonując w nim Mujahedinów Dysku 13 – 10. W rozmowie z menedżerem zespołu mJAH Maciek Antoniak stwierdził, że jego zespół zagrał najlepszy mecz od długiego czasu, natomiast Flow po prostu nie popełnili żadnego błędu, a 3 punkty straty to były dokładnie 3 błędy drużyny z Warszawy. Trzeba też zauważyć, że drużyny nawzajemy oceniły swój SOTG bardzo wysoko – mJAH otrzymało 13 punktów (w tym 4 za Komunikację!) a Flow – 12.

Po przeciwnej stronie boiska w finale stanęła drużyna KWR Knury, która pomimo mniej licznego składu (16 osób) pokonała w półfinale GMF (24 osoby) również różnicą 3 punktów (12 – 9). Zatem Finał można było nazwać derby Wrocławia, a na pewno województwa dolnośląskiego (drużyna Knurów pochodzi z Kamieńca Wrocławskiego), natomiast niestety nie była to walka punkt za punkt. Być może zawodnikom KWR zmęczonym walką przez cały weekend tylko w 16 osób (Flow miało również zgłoszonych 24 zawodników) zwyczajnie brakowało siły. Na pewno obydwie drużyny nie odpuszczały ani jednego punktów, ale do połowy KWR popełnili więcej błędów i pierwsza faza meczu zakończyła się przewagą Flow 7 – 3. W drugiej części strat było więcej, czasem przez niewymuszone błędy, a czasem spowodowanych bardzo mocną grą Flow tak w ataku jak i obronie. Pomimo paru naprawdę widowiskowych indywidualnych akcji, zawodnicy z Wrocławia powiększali swoją przewagę wygrywając w 58 minucie asystą Dariusza Urbanika do Weroniki Szóstak na wynik 13 – 5.

AZS AWF Flow Mistrzem Polski – fot. Bartek Dworzecki

W meczu o 3cie miejsce spotkały się z kolei „starzy znajomi” ze stolicy. I o ile do połowy mJAH oraz GMF mniej więcej walczyli wet za wet, schodząc na połowę przy wyniku 7 – 6 dla GMF, to w drugiej połowie „paliwa”wystarczyło tylko, aby dociągnąć do wyniku 9 – 9. Od tego momentu obydwie drużyny generowały min. 2, 3 straty u przeciwnika, ale to mJAH kończyło punkt z dyskiem w zonie przeciwnika. Końcowy wynik 13 – 9 właśnie nim zapewnił brązowy medal.

mJAH – 3cie miejsce oraz nagroda SOTG. Fot. Bartek Dworzecki

Był to ostatni rok, kiedy graliśmy Mistrzostwa Polski systemem kwalifikacji regionalnych prowadzących do awansu 16 najlepszych drużyn do rundy finałowej. Od kolejnego sezonu nowa formuła przewiduje stworzenie „lig” bądź „tabel” związanych z rozwojem sportu w kraju. Dwie najwyższe ligi przewidują 12 miejsc oraz system spadków i awansów odwzorowujący progres lub regres poziomu zespołów. Nowo powstające drużyny będą zaczynać od najniższej ligi (liczymy na ilość gwarantującą utworzyć również ligę trzecią) – natomiast szczegóły przygotowanego rozwiązania są jeszcze ustalane przez PSGU.

Warto również podkreślić zaskakujące (pozytywnie!) noty Spirit Of The Game. Uwaga Pies, którzy zanotowali najniższą ocenę uzyskało wynik 10.00, czyli średnio wszystkie 5 kategorii były ocenione pozytywnie. Natomiast notę 12.50 gwarantującą puchar SOTG otrzymała drużyna mJAH z Warszawy! Gratulujemy!

 

MPX Opalenica, 8-9.09.2018, końcowa klasyfikacja:
1. Flow Ultimate Wrocław
2. KWR KNURY Ultimate Frisbee
3. muJAHedini dysku
4. Grandmaster Flash
5. RJP Warszawa
6. 4hands
7. Zawierucha
8. Frisbnik (Ultimate Frisbee Rybnik)
9. BRAVE BEAVERS
10. Bez Ciśnień Kosmodysk
11. krakUF – Ultimate Frisbee Team Kraków
12. 71 Wratislavia Ultimate Frisbee
13. uwagapies
14. Albatros Ultimate Szczecin – klub sportowy ultimate frisbee
15. 2obvious
16. Ultimatum

Klasyfikacja SOTG:

1. mJAH — 12.5
2. Frisbnik — 11.67
3. Brave Beavers — 11.43
4. 71 Wratislavia — 11.29
5. BC Kosmodysk — 11.29
6. 4hands — 11.14
7. Grandmaster Flash — 10.86
8. Zawierucha — 10.86
9. Flow — 10.83
10. Ultimatum — 10.67
11. RJP — 10.57
12. KrakUF — 10.5
13. KWR Knury — 10.5
14. 2obvious — 10.33
15. Albatros — 10.33
16. Uwaga Pies — 10

Szczegółowy podział punktów SOTG: https://scores.frisbee.pl/?view=spiritstatus&series=1126